Oyuncu Listeleri

Çıkarılması Gereken Hayat Dersleriyle Dolu 10 Robin Williams Filmi

robin williams

İyimserliğiyle, pozitif enerjisiyle, değerleriyle ve verdiği hayat dersleriyle içimizden biri olan Robin Williams için Barack Obama dahi “O bir havacı, doktor, cin, bebek bakıcısı, başkan, profesör, ‘bangarang” diye bağıran Peter Pan ve arada kalan her şeydi. Ama bizden biriydi” demişti. Böylesine muhteşem ve çok yönlü oyuncunun birbirinden güzel 10 filmini inceleyelim.

Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society (IMDB: 8)

olu ozanlar dernegi

İngilizce öğretmeni John Keating; ciddi, disiplinli, muhafazakar ve Ortodoks tavırları sergileyen Welton Akademisi’ne atanır. Okul kurallarının aksine öğrencilerden ders kitaplarını yırtmasını ve kalıplaşmış düşüncelerin dışına çıkmalarını söyler. Öğrencileri şiir ve edebi yapıtlarla tanıştırır. Keating’in bu yaklaşımı öğrenciler üzerinde oldukça olumlu etki bırakır. Bunu fark eden okul yönetimi Keating’i okuldan uzaklaştırmak ister fakat öğrenciler buna izin vermez.

Can Dostum – Good Will Hunting (IMDB: 8,2)

can dostum

1997 yılı ABD yapımı film Gus Van Sant tarafından yönetilmiştir. Bir üniversitede hademelik yapan Will oldukça zeki olmasına rağmen sokak kavgalarından geri kalmaz. Onun zekasını keşfeden okuldaki profesörlerden Sean McGuire ile anlaşma yaparlar ve sonrasında bu, dostluğa dönüşür.

Patch Adams (IMDB: 6,6)

patch adams

1998 yılı ABD yapımı film yaşanmış bir hikayeden alınmıştır. Oldukça iyimser olan Patch Adams, bu iyimserliği sebebiyle çevresinden tepki almaya başlar. Girdiği tıp fakültesindeki amacı hayata mizah katarak tedaviye katkıda bulunmak. Daha sonra ise kendi parası ile yoksul hastalar için özel bir klinik açma girişiminde bulunur.

Günaydın Vietnam – Good Morning Vietnam (IMDB: 7,2)

gunaydin vietnam

1987 yılı ABD yapımı filmde Robin Williams’ın oynadığı DJ Adrian Cronauer, ordu tarafından radyo programı için getirtilir. Cronauer diğerlerinden farklıdır. Saygısız, konformist, mizah ve hippi nağmeleriyle dolu bir program yapar. Askerler tarafından çok sevilirken üst yönetim buna çok öfkelenir.

Jumanji (IMDB: 6,8)

jumanji

İki kardeş esrarengiz bir oyun bulur ve 25 yıl önce yutulmuş Alan Parrish ve onunla birlikte tüm kasaba, maymunlar, aslanlar ve pek çok hayvan da serbest kalır. Bundan kurtulmanın tek yolu ise oyunu bitirmektir.

Garp’ın Küçük Dünyası – The World According To Garp (IMDB: 7,2)

garpin kucuk dunyasi

1982 yılı ABD yapımı filmde Garp, aşık olduğu kızı etkileyebilmenin tek yolunun gerçek bir yazar olmak olduğuna inanmaktadır. Çünkü kız, tam bir edebiyat aşığıdır. Bu sırada şehvet konularıyla ilgili araştırmalar yapan annesi de feminizm ile ilgili kitap çıkarır.

One Hour Photo – Baskı (IMDB: 6,8)

baski

Hayatını fotoğraf çekmek üzerine kuran ve çektiği fotoğrafların altına yatan hikayeyi hayal eden Seymour Parrish’in favori müşterisi Yorkin ailesidir. Onların mutluluğuna özenen bu adamın Yorkin hayranlığı zamanla saplantıya dönüşür ve kendisinin de bir Yorkin olduğuna inanmaya başlar.

What Dreams May Come – Aşkın Gücü (IMDB: 7) askin gucu

Birbirine deli gibi aşık olan Chris ve eşi Annie, geçirdikleri trafik kazasında oğullarını kaybederler. Oğlunu kaybeden Annie, psikolojik buhrana girer ve Chris’in Annie’yi bu durumdan kurtarmak için her şeyini ortaya koyması gerekmektedir.

Awakenings – Uyanış (IMDB: 7,8)

uyanis

Penny Marshall’ın yönettiği filmde nörolog Malcolm Sayer, yıllardır hareket etmeden yatağa bağlı kalan bir grup hasta ile karşılaşır. Bir konferans sırasında tanıtılan bir ilacın bu hastalığa da iyi geleceğini düşünür ve hastalar üzerinde dener.

The Fisher King – Balıkçı Kral (IMDB: 7,6)

balikci kral

Jack’in söylediklerinin yanlış anlaşılması sonucunda çılgına dönen adam bir barda katliam yapar. Bu olaydan oldukça etkilenerek bir alkoliğe dönüşen Jack, bir akşam bu katliam sırasında eşinin ölümüne tanık olup akıl sağlığını kaybetmiş Perry ile tanışır.

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum Yap