Film Listeleri

Hayvanları Psikopat Birer Katile Dönüştüren Filmler 

sekiz-bacakli-canavarlar (Medium)

Hayvanat bahçesine gittiğimizde en çok vahşi hayvanlar ilgimizi çeker. En çok onlarla ilgili bilgi edinmeye çalışırız ve merakla izleriz onları. Peki ya bu vahşi hayvanlar günlük hayatımızda üstelik tatilin de tam ortasında karşımıza çıkarsa ne yaparız? Bu soğuk kış günlerinde sinemaya gitmeye üşenenler için tam da sömestr tatilinde izleyebileceğiniz muhteşem filmler tavsiye ediyoruz. İnsanların hayvanlarla mücadelesini konu edinen bu macera dolu filmlere hayır diyemeyeceksiniz. Sıcak çayınızı yudumlarken aman dikkat, kendinizi yakmayın.

Anaconda 1 : 1997 yapımı

Belgesel çekmek üzere Amazon nehrinde bulunan eski bir Kızılderili kabilesini bulmaya çalışan yönetmen Terri Flores (Jennifer Lopez) ve ekibi yolda kalmış bir yılan avcısı olan Paul Sarone (Jon Voight) ile karşılaşırlar. Paul’un kabileyi bulma konusunda yardımı dokunacağını düşünen ekip, avcıya yardım etmeye karar verir. Ancak Paul  ekibin ve teknenin yönetimini ele geçirir. Ekip belgesel çekmeye ara verip, Paul’ün hayatının amacına ulaşmasına yardım etmek zorunda kalır; yıllardır izini sürdüğü meşhur Anaconda’yı yakalamak. Ancak mekanından adam kaldırmak kolay değildir ve “baskın basanındır” ilkesi Anaconda’nın yaşam felsefesi olmuştur 🙂

Anaconda 2 – Lanetli Orkidenin Peşinde: 2004 yapımı

Bilim adamları balta girmemiş Borneo Ormanları’nda yetişen ve Lanetli Orkide olarak bilinen kırmızı orkidenin, gençlik serumu salgıladığına inanmaktadır. Bir grup bilim adamı, lanetli orkideyi bulmak için Borneo Adası’na bir keşif turu düzenlemeye karar verirler. Ancak ormanda, “kim kopardı lan benim çiçekleri” dercesine “Lanetli Orkide”yi koruyan ve ona yaklaşanların ormandan çıkmasını engelleyen ölümcül anacondalarla karşılaşırlar. Anacondalar yolculuğun dehşet verici bir hal almasına yol açacaktır.

Timsah: Nehrin Dişleri – Rogue

Amerikalı bir gezi yazarı olan Pete, Avustralya’nın yakın zamanda gözde bir turistik bölgeye dönüşen Kuzey Bölgesi hakkında bir yazı hazırlıyordur. Çıktığı bir nehir turu, güzel tur rehberi Kate sayesinden başlangıçta keyifli bir yolculuktan ibaretken; teknelerinin bölgede yaşayan timsahlardan birinin saldırısına uğraması ile tam bir kabusa dönüşür. Tekneleri batan grup, yakındaki küçük bir kara parçasına sığınır. Ancak gelgitli nehrin suları, gün batımı ile yükselecektir. Ve onları sadece “açık büfede ne yersen ye bedava” dercesine av olarak gören timsah, sandıklarından hem çok daha büyük, hem de çok daha zekidir.

Mavi Korku – Deep Blue Sea: 1999 Yapımı

Çok zengin bir iş adamı olan Russell, ölümcül bir hastalığa çözüm arayan bir projeye para yatırır. Projeyi yürüten Susan isimli bilim kadını ve ekibi köpek balıklarının beyinlerini genişletip onların beyninden alınan enzimler ile Alzheimer hastalığını tedavi etmeyi planlarlar. Ancak yapılan testlerde köpek balıklarının gelişmiş zekaya sahip olduklarını fark ederler ve bir kaza olur. Ondan sonra da köpek balıkları “madem akıllandık kaçıp kurtulalım buradan” demek yerine “arkamızda tanık bırakmayalım ki sonra peşimize düşmesinler” diyerek ekibi teker teker avlamaya başlarlar.

Katil Köpek Balığı – Shark Night

Bir grup fakülte arkadaşı hafta sonu tatilini geçirmek üzere Louisiana’daki göl evine giderler. Ancak tatilleri köpek balığı saldırıları sonucu cehenneme döner. Bir süre sonra keşfedeceklerdir ki köpek balıkları bir kaç yerlinin iğrenç ve açgözlü bir planının parçasıdır. Ondan sonra da kaç kaçabilirsen. Köpek balıkları ne yapsın yani.

Derin Sular – In The Deep

Meksika’ya tatile giden iki kız kardeş, “o kadar yol geldik biraz adrenalin olsun” diye  köpekbalığı gözlem kafesinin içerisine girip seyrüsefa edelim isterler. Ancak ne hikmetse kopmaz halat kopuverir ve kafesin içinde okyanusun dibini boylarlar. Oksijen hızla düşmektedir ve bir saatten az süreleri vardır. Köpekbalığı dolu okyanusta yüzeye çıkmak için bir yaşam mücadelesi başlar.

Karanlık Sular – The Shallows

Nancy (Blake Lively) tek başına sörf yapmayı  seven bir kadındır.  İn cinin top oynadığı Cennet gibi bir koyda tek başına sörf yaparken bir köpek balığının saldırısına uğrar ve son çare olarak bir kaya parçasına tutunur. Kıyıya çok yakın olmasına ve çevresinde gezen köpek balığına rağmen oraya ulaşmak kolay değildir ve köpekbalığı için kız “ya benimsin ya kara toprağın” olmuştur.

The Grey – Gri Kurt  

Alaska’da petrol sondajında çalışmak için görevlendirilen bir ekip, uçaklarının düşmesi sonucu bölgenin vahşi ve ıssız bir alanında mahsur kalırlar. Grubun başı olan Ottway (Liam Neeson), ekibin vahşi doğada aç kurtlara karşı hayatta kalabilmesi için elinden geleni yapmak zorundadır. Hem kaza sonrası aldıkları ölümcül yaralar, hem de insanı donduran hava koşulları karşısında kurtlara yem olmadan kurtulmaya çalışacaklardır. Kurtlar ise “nereye daha karpuz kesecektik” dercesine mekanlarından ayrılmalarına izin verecekler midir?

Kurt Baskını – The Pack

Carla, Adam ve kızları Sophie bir gece, en yakın komşu çiftlikten kilometrelerce uzaktaki ıssız çiftliklerinde vahşi köpekler tarafından kapana kıstırılırlar. Köpeklerin eve sızmak için yaptıkları birkaç vur-kaç taktiğinden sonra artık geceyi sağ atlatabilmek için tek çareleri kalmıştır: Evden çıkarak kaçabilmek. Tabi kaçabilirlerse!!!

Pirana : 2010 Yapımı

Her yıl bahar tatilinde Victoria Gölü’nün nüfusu 5,000’den 50,000’e fırlar. Kasaba güneşlenmek, eğlenmek ve bol bol içki içmek isteyen insanların akınına uğrar. Ama bu yıl, bu küçük kasabada, kasaba yerlilerinin sarhoşlarla ilgili şikayetlerinin yanına bir yenisi daha eklenecektir. Yeni bir dehşet dalgası Victoria Gölü’nde açığa çıkmak üzeredir. Bu gölde rızıklarının peşinde koşmaktan başka bir dertleri olmayan balıkların ortaya çıkmasından sonra bir grup yabancı, bölgenin keskin dişli yeni sakinlerine balık yemi olmamak için bir araya gelecek ve dehşet saçan canavarlara karşı işbirliği yapacaklardır. Tabi vücutlarında sağlam parça kalırsa???

Kara Göl 1 – Lake Placid: 1999 Yapımı

Placid gölü, hem yerli halkın hem de kasabaya gelen turistlerin uğrağı olan Cennetten bir köşe gibi görünen, muhteşem bir doğaya ve binlerce canlı türünü bir arada barındıran harika sulara sahip bir yerdir. Fakat her nimetin bir de külfeti olur. Hele ki bu külfetin boyu 9.5 metreyse ve tarih öncesi yaratıklar kadar saldırgansa. Kara Göl diye adlandırılan bu gölde son dönemde esrarengiz ölümler artar. Olayları araştırmak için Newyork’dan özel ekibler gelir. Yoksa tarih öncesi çağlardan beri varlığını sürdüren ölümcül dev “siz yokken ben vardım adamın asabını bozmayın” diyerek bu meraklı ekibe meydan mı okuyacaktır?

Yer Altı Canavarları 1 – Tremors: 1990 Yapımı

İnsan eti ile beslenen dev yaratıklar küçük bir çöl kasabasına saldırır.Bacon ve Ward kasabayı bu dev yaratıklardan kurtarmak için çalışmaya başlarlar.Araştırmaya başlayan ikili toprağın altından giderek insan yiyen canavarlar olduğunu öğrenir.Hemen halkı uyarmaya başlarlar. Ama onlar çoktan insanları öldürmeye başlamışlardır.  Zira bu gariban yaratıklar da yüzlerce yıllık uykularından her ne hikmetse uyanmışlardır ve haliyle de açtırlar. Artık ayağını yere sağlam bas deyimi sözlükten kalkmıştır. Çünkü bastıkları hiçbir yer güvenli değildir.

Sekiz Bacaklı Canavarlar – Eight Legged Freaks : 2002 Yapımı

Arizona’da küçük bir kasabayı insanlar için cehenneme çeviren bir olay yaşanır. Kasabayı tehdit eden zehirli atıklardan, diğer canlılar gibi örümcekler de etkilenir ve hızla büyümeye başlayarak kasabaya yayılırlar. Artık kasaba halkı bu 8 bacaklı canavarlarla savaşmak için kolları sıvamalıdır.

 

Katil Yılanlar – Snakes on a Plane: 2006 Yapımı

Sean tesadüf eseri bir mayfa babasının işlemiş olduğu bir cinayeti görür ve mahkemede tanık olmayı kabul eder. Eddie adlı mafya babası ise, Sean’i öldürmek için ilginç bir plan yapar. Sean’in içinde bulunduğu uçağa zehirli yılanlar salar. Yılanlar da “abilerim ablalarım ekmek parası kimse kusura bakmasın” diyerek kendilerine verilen vazifenin hakkını vermeye çalışırlar ve böylece bir  ölüm kalım savaşı başlar.
Av – Prey : 2007 Yapımı

Güney Afrika’da Baraj inşaatında çalışan bir adam yeni karısını, kızı ve oğlu ile safariye gönderir. Ancak çişini tutamayan oğlu yüzünden tur rehberi aslanlara meze olunca, iyi ki Türk sinemasından üvey anne transferi yapılmamış diyebileceğiniz bir üvey annenin, üvey çocuklarını aslanların bir sonraki meze tabağı olmasından kurtarma mücadelesi başlar.

 

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum

Yorum Yap