Yönetmen Listeleri

“İki Başlı Yönetmen” Olarak Anılan Coen Kardeşler’in Yönettiği 5 Film

coen kardesler

80li yıllardan bu yana bir arada film yöneten, kurgulayan, yapımcılığını yapan Ethan Coen Joel Coen yani Coen Kardeşler kendilerine has dilleri, absürd karakter ve hikayeleriyle oldukça dikkat çekiyor ve beğeniliyorlar. Genellikle basit olaylardan büyük bir karmaşa yaratmayı başaran filmleri komedi ve dramın sentezi şeklinde. İşte Coen Kardeşler’in en sevilen filmleri…

Aramızda Casus Var – Burn After Reading – 2008 (IMDB: 7)

aramizda casus var

Brad Pitt, George Clooney, Frances McDormand’ın oynadığı 2008 yılına ait film absürd hikayesi ve karakterleriyle oldukça ilgi çekici. Alkolik olduğu gerekçesiyle CIA’deki işinden kovulan ajan, CIA sırlarının olduğu CD’ye kaydeder, boşanmak üzere olduğu eşi çalar ve gittiği spor salonunda unutur. Spor salonundaki eğitmenler bu cd’yi satmaya çalışır ve bu kişilerin peşine ajanlar düşer. Anlayacağınız olaylar hayli karışır.

İhtiyarlara Yer Yok – No Country For Old Men – 2007 (IMDB: 8,1)

ihtiyarlara yer yok

Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin’in oynadığı film, Coen Kardeşler’i en beğenilen filmlerinden. Vietnam gazisi olan Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulduğu çanta yüzünden kendini uyuşturucu olaylarının ortasında bulur. Peşinde ise psikopat bir seri katil vardır. Soluk soluğa bir takip izleyeceğiniz bu film tam 4 Oscar kazanmıştır.

Neredesin Be Birader? – O Brother, Where Art Thou?- 2000 (IMDB: 7,8)

neredesin be birader

George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson gibi isimlerin oynadığı film 1930lar’da Güney Amerika’da geçiyor. Özgürlüğüne kavuşmak ve de gizli bir hazineye sahip olmak için üç arkadaş hapishaneden kaçma planı yapar. Kaçtıktan sonra ise bu hazine için güney eyaletlerini turlarlar.

Büyük Lebowski – Big Lebowski – 1998 (IMDB: 8,2)

buyuk lebowski

Jeff Bridges, Julianne Moore, John Goodman’in oynadığı film kült haline gelmiş filmlerden biri. Jeff Leboswki, milyoner bir Lebowski ile karıştırılır. Karıştırıldığı milyonerin karısının yüklü miktarda borcu vardır. Borcunun olduğu kişiler tarafından dayak yiyen Jeff Leboswki’nin çok değerli halısı zarar görür. Bu yanlış anlaşılmayı çözmek için ise adaşının malikanesine gider.

İz Peşinde – True Grit – 2010 (IMDB: 7,6)

iz pesinde

Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Josh Brolin’in oynadığı film bir Western filmi. 14 yaşındaki Mattie Ross, öldürülen babasının intikamını almak için Tom Chaney’in peşine düşer. Chaney’i yakalaması için ülkenin en acımasız askerini kiralar. Aynı zamanda polis de Chaney’in peşindedir. Böylece üçlü bir kovalamaca başlar.

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum Yap