Film Listeleri

İzlenmesi Gereken En Güzel Japon Anime Filmleri

japon animeleri

Bu listemizde sizlere birbirinden güzel ve eğlenceli Japon animeleri listeledik. Küçükten büyüğe hepimizin izlerken gözlerimizin içinde kocaman kalpler çıkaran ve biraz da içinde yaşamak, nefes almak istediğimiz anime filmleri gururla sunarım…

Sen to Chihiro no kamikakushi – Ruhların Kaçışı – Spirited Away (IMDB: 8,6/10)

spirited away

2001 yapımı Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği film, 2003 yılında “Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi” oscar ödülünü kazanarak Oscar kazanan ilk anime olmuştur. Chihiro ve ailesi yeni bir kasabaya tanışır. Bu kasabadaki terk edilmiş gibi görünen yapı geceleri ruhların dinlenme ve temizlenme yeridir. Filmde, sihirli yiyeceklerden yiyerek domuza dönüşen anne ve babasını kurtarmaya çalışan Chihiro’nun maceralarını anlatılmaktadır.

Hotaru no haka -Ateşböceklerinin Mezarı – Grave of the Firefiles (IMDB: 8,5/10)

ateşböceklerinin mezarı

1988 yapımı Isao Takahata’nın yazıp yönettiği film, en sarsıcı animasyonlardan biri olarak kabul edilir. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Japonya’da geçen film, Akiyuki Nosaka’nın İkinci Dünya Savaşı’nda açlıktan ölen kız kardeşinin ölümünden kendini sorumlu tuttuğu için ondan özür dilemek amacıyla yazdığı aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Mononoke Hime – Prenses Mononoke – Princess Mononoke (IMDB: 8,4/10)

prenses mononoke

1997 yılında vizyona giren film ormanı ve doğal kaynakları koruyan doğaüstü canlılarla onları umarsızca tüketen insanlar arasındaki mücadeleyi anlatmaktadır. Filmin adının Prenses Mononoke olmasının sebebi, Mononoke kelimesinin Japonca’da ruhlar veya canavarlar için kullanılan bir kelime olmasıdır.

Tonari no Totoro – Komşum Totoro – My Neighbor Totoro (IMDB: 8,2/10)

komşum totoro

1988 yapımı filmi Hayao Miyazaki yazıp yönetmiştir. İki kız kardeş olan Mei ve Satsuki, annelerinin kaldığı hastaneye daha yakın olmak için babalarını da ikna ederek kırsal bir yere yerleşirler. Orman ruhlarıyla karşılaşırlar ve Totoro ile tanışırlar. Komşum Totoro filmi, iki kız kardeş ile Totoro arasındaki ilişkiyi anlatmaktadır.

Hauru no Ugoku Shiro – Yürüyen Şato – Howl’s Moving Castle (IMDB: 8,2/10)

yürüyen şato

2004 yılında gösterime giren film, Diana Wynne Jones’un aynı isimli kitabından uyarlanmış ve Hayao Miyazaki tarafından yönetilmiştir. Sophie, kız kardeşinin evine giderken Howl isimli büyücüyle karşılaşır. Howl’ı takip eden bir büyücü Sophie’yi lanetler ve yaşlı bir kadına dönüşür. Film, büyüyü bozmak için birlik olmalarını ve devamındaki gelişmeleri anlatmaktadır.

Suzumiya Haruhi no shôthishu – The Disapperance of Suzumiya Haruhi (IMDB: 8,2/10)

the disapperance of haruhi suzumiya

2010 yılında gösterime giren film, Nagaru Tanigawa’nın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Haruhi Suzumiya serisinin dördüncü kitabıdır ve izleyen kişilerin coğu filmin tadına varmak için seriyi izlemiş olmak gerektiğini vurgulamaktadır. Kyon, Haruhi ve arkadaşları yaklaşmakta olan yılbaşı için hazırlık yapmaktadır. Kyon bir sabah uyandığında her şeyin değiştiğini, arkadaşlarının farklılaştığını, sınıflardan birinin yok olduğunu ve Haruhi’nin ortalıkta olmadığını görür. Ne oduğunu anlamayan Kyon arkadaşlarına her şeyi anlatıp her şeyin eski haline gelmesi için uğraşmakla ve sıradan ve sıkıcı eski hayatına dönmek arasında seçim durumunda kalır.

Kaze no tani no Naushika – Rüzgarlı Vadi – Nausicaa of the Valley of the Wind (IMDB: 8,1/10)

rüzgarlı vadi

1984 yapımı film Hayao Miyazaki tarafından yönetilmiştir. Dünya üzerindeki “Ateşin Yedi Günü” adlı son savaş bitmiştir, endüstri çökmüştür ve dünya yaşamın mümkün olmadığı bir yere dönüşmüştür. Film insanoğlunun kirleterek yaşanamaz hale gelen doğal yaşam ekosisteminin kendini korumak için evrildiği farklı bir dünyada geçiyor.

Ookami Kodomo no Ame to Yuki – Kurt Çocuklar – Wolf Children (IMDB: 8,1/10)

kurt çocuklar

2012 yapımı film Mamoru Hosada tarafından yönetilmiştir. Genç bir kadın, kurt adama aşık olur. Yuki ve Ame isimli iki tane çocukları olur. Babaları kurt olduğu için hem insan hem kurttur çocuklar. Bir gün babaları ölür ve anneleri çocuklarının rahatça büyüyeceğini düşündüğü bir köye yerleşir. Filmde insanın kendini mutlu ettiği şeyi yapması vurgulanmaktadır. Bunu vurgulayan en iyi cümle ise “İnsanları şekillendirmeyin, onların özgürce şekil almasına olanak sağlayın.”

Tenku no shiro Rapyuta – Gökteki Kale – Castle in the Sky (IMDB: 8,1/10)

gökteki kale

1986 yapımı filmi Hayao Miyazaki yazıp yönetmiştir. Çok değerli mavi bir taşa sahip olan Sheeta, taşa sahip olmak isteyen korsanlar tarafından kaçırılmak istenir. Onlardan kaçarken gizli ajanlar tarafından tutulduğu uçan gemiden düşer. Süzülerek yere iner ve uyandığında Pazu adında birinin ona yardım ettiğini görür. Ve olaylar gelişir. Yayınlandığı yıl Animage Anime Büyük Ödülü’nü alan film oldukça güzeldir.

Hadashi no Gen – Yalınayak Gen – Barefoot Gen (IMDB: 8,1/10)

hadashi no gen

1983yapımı olan film, Japonya Hiroşima’da geçmekte olup 1945’te şehre atılan bombanın verdiği hasarı anlatmaktadır. Filmde atom bombasının öncesi, atıldığı an ve sonrası Gen isimli çocuğun gözünden aktarılmıştır. Savaşın masum insanlara yaşattıklarını gözler önüne seren film dünyanın dört bir yanındaki çocuk yetişkin herkese hitap etmektedir.

The Old Man and the Sea (IMDB: 8,1/10)

the old man and the sea

1999 yapımı film Ernest Hemingway’in aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Aleksandır Petrov yapmıştır. 20 dakikalık animasyon, günlerdir tek bir balık bile tutamayan ve yenilgiyi kabullenemeyen balıkçı Petrov’u anlatmaktadır.

Akira (IMDB: 8,1/10)

akira

1988 yapımı bilim kurgu tarzındaki filmin yönetmenliğini Katsuhiro Otomo yapmıştır. Aynı isimli siberpunk türünde bir manga serisinden uyarlanmıştır. Film 2019 yılında geçmektedir ve Dünya Savaşı sırasında yerle bir olan Tokyo’nun yerine Neo Tokyo kurulmuştur.

Kaguyahime no monogatari – Prenses Kaguya Masalı – The Tale of the Princess Kaguya  (IMDB: 8,1/10)

prenses kaguya masalı

2013 yapımı filmin yönetmeni Isao Takahata’dır. Yaşlı bir çift ormanda sihirli bir bebek bulurlar ve büyütürler. Büyüdüğünde çok güzel bir prenses olan Kaguya ile prensler evlenmek ister. Kaguya ise prenslerden kendisi için hatırlanmaya değer evlilik hediyesi bulmalarını ister. Bir Japon efsanesinden esinlenilerek sinemeya aktarılan film, masalsı ve şiirsel bir dile sahip.

One Piece Film Z (IMDB: 8,0/10)

one piece film z

2012 yapımı olan filmin yönetmeni Tatsuya Nagamine’dir. Dyna Kayaları’nı çalan eski amiral Z, Z’yi durdurmak için yola koyulan Mugiwara Tayfası ve Yeni Dünya’nın yok oluşu ile ilgili söylentilere kulak asmayan donanma arasındaki maceralar anlatılmaktadır.

Mimi wo sumaseba – Yüreğinin Sesi – Whisper of the Heart (IMDB: 8,0/10)

yüreğinin sesi

1995 yapımı olan filmin yönetmeni Yoshifumi Kondo’dur. Kitap okumayı çok seven 14 yaşındaki Shizuki Tsukishima, kütüphaneden ödünç aldığı kitabın içinden çıkan kartta yazan ismi merak eder ve araştırmaya başlar. Araştırırken kendi hayatıyla ilgili de yeni şeyler öğrenecektir.

Majo no Takkyubin – Küçük Cadı Kiki – Kiki’s Delivery Service (IMDB: 7,9/10)

küçük cadı kiki

1989 yapımı filmin yönetmeni Hayao Miyazaki’dir. On üç yaşında bir cadı olan Kiki’nin tam bir cadı olması için kendi seçeceği bir yerde ailesinden ayrı olarak 1 yıl boyunca yaşayabilmesi gerekmektedir. Yerleştiği yerde uçma yeteneğini de kullanacağı bir iş olan kuryelik yapmaya başlar. Fakat zamanla uçma yeteneğini kaybetmeye başladığını fark eder.

Toki o kakeru shôjo – Zamanda Sıçrayan Kız – The Girl Who Leapt Through Time (IMDB: 7,9/10)

zamanda sıçrayan kız

2006 yapımı filmin yönetmeni Mamoru Hosoda’dır. Aynı sınıfta okuyan üç arkadaştan biri olan Makoto, kimya dersinde bilmediği bir maddenin üzerine düşer ve zamanda sıçrama gücüne sahip olur. Bu gücü kullanarak geçmişini değiştirmek ve geleceğini istediği gibi şekillendirmek ister.

Interstella 5555: Gizli Yıldız Sisteminin Hikayesi – Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem (IMDB: 7,9/10)

interstella 5555

2003 yapımı filmin yönetmeni Kazuhisa Takenochi’dir. Film, Daft Punk’ın “One More Time”, “Aerodynamic”, “Digital Love” ve “Harder Better Faster Stronger”  müzik videolarında anlatılan hikayenin devamı niteliğindedir. Kötü bir müzik yapımcısı tarafından kaçırılan mavi renkli müzik grubu üyelerinin insan olduktan ve dünyaya yollandıktan sonraki maceraları anlatılmaktadır.


Cowboy Bebop: Tengoku no tabira –  (IMDB: 7,9/10)

cowboy bebop

2001 yapımı filmin yönetmenleri Shinichiro Watanabe ve Hiroyuki Okiura’dır. Film, yaklaşık 70 yıl kadar ileriki zamanda geçen film, Bebop adlı ödül avcılarının Mars’ta gerçekleşen saldırıyı çözmeleri için harekete geçmeleri ve devamında gelişen olayları konu almaktadır.

Tokyo Goddofozozu – Tokyo Godfathers (IMDB: 7,9/10)

tokyo godfathers

2003 yapımı filmin yönetmenleri Satoshi Kon ve Shogo Furuya’dır. Evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transseksüel Hana ve orta yaşlı alkolik Gin evsizdirler. Bir gece çöpte bir bebek bulurlar ve sonrasında bebeğin ailesini bulmak için Tokyo sokaklarını dolaşırlar. Bu yolculukları esnasında kendi geçmişleriyle de yüzleşmek zorunda kalırlar.

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum Yap