Film Listeleri

Keşke Sihirli Güçlerim Olsa Dedirten Cadı Filmleri

manhattanda sihir

Hepimiz sihirli güçlerimiz isteriz, yalan yok. Şöyle sinirimizi bozanları bir “Hokus pokus”la kılımızı bile kıpırdatmadan ağzını gözünü dağıtalım, başka bir “Hokus pokus”la önümüze çukulatalar yığalım, bambaşka bir “Hokus pokus”la hemen cumayı getirelim ve hiç pazartesilere gitmeyelim. Çok güzel olmaz mıydı? Bizim olmadı öyle sihirli güçlerimiz, yoktu bizim zamanımızda öyle şeyler. Zamane çocukları çok şanslı. “Elinde sihirli güçleri olsaydı, cadı olarak doğmuş olsalardı herhalde böyle olmak isterlerdi.” dediğim senarist ve yönetmenlerin en iyi cadı ve sihir konulu filmlerini derledik sizler için. Cadılıkla ilgili duyduğum ilk cümle “Esta piti piti” iken dünya nerelere gelmiş!

Yürüyen Şato – Howl’s Moving Castle (IMDB: 8,2/10)

yuruyen sato

“En İyi Japon Animeleri” yazımızda da bahsettiğimiz Yürüyen Şato filminde filmin baş kahramanı olan Sophie’ye haksız yere yapılan büyüyü çözmek için birlik içinde gösterilen çabalar anlatılmaktadır.

Oz Büyücüsü – The Wizard Of Oz – Oz Büyücüsü (IMDB: 8,1/10)

oz buyucusu

1939 yılı ABD yapımı film olan Oz Büyücüsü, fantastik müzikal bir filmdir. Kansas’ta ailesiyle beraber mutlu bir hayat süren Dorothy’nin evini hortum vurur ve sabah gözlerini peri masalından çıkma bir yer olan Oz’un dünyasında açar. Üzerine düştüğü ev ise Oz’un kötü cadısına aittir. Cadıyı öldürünce Oz’un en çok konuşulan kişisi olan Dorothy, ölen cadının kardeşi olan batının cadısı tarafından aranmaya başlar. Ve bunlar çerçevesinde olaylar gelişir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları – Harry Potter and The Deathly Hallows (IMDB: 8,1/10)

harry potter ve olum yadigarlari

J. K. Rowling’in aynı isimli kitabından uyarlanan ilk filmi olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, serinin ise son filmidir. Harry Potter’ın hortkulukları bulup Voldemort’u öldürme çabasının anlatıldığı filmde ufak bir kızışma yaşayan Ron, Harry ve Hermione tekrar barışırlar.

Rosemary’nin Bebeği – Rosemary’s Baby (IMDB: 8,0/10)

rosemarynin bebegi

1968 yılı ABD yapımı olan Rosemary’nin bebeği bir gerilim filmidir. Guy ve karısı Rosemary’nin, taşındıkları yeni yere adapte olmalarına komşuları Castavet çifti yardımcı olur. Fakat haddinden fazla ilgili davranan çiftin davranışları Rosemary’nin ilgisini çeker. Bir gece gördüğü tuhaf rüyada şeytani bir varlığın tecavüzüne uğrayıp ve sonrasında hamile kalınca şüpheleri iyice artar.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – Harry Potter and The Prisoner of Azkaban (IMDB: 7,8/10)

harry potter ve azkaban tutsagi

Harry Potter’ın üçüncü kitabından uyarlanan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda, Azkaban’dan kaçan katil Sirius Black, Harry’nin peşindedir. Filmde Harry ve arkadaşlarının mücadelesi anlatılmaktadır.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – Snow White and The Seven Dwarfs (IMDB: 7,7/10)

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filminden uyarlanan film 1937 yapımıdır. Kötü kalpli, kıskanç cadıdan kaçmaya çalışan Pamuk Prenses, tesadüfen yedi cücelerin evine girer. Devamında cüceler onu çok sever ve hep beraber yaşamaya başlarlar.

Yıldız Tozu – Stardust (IMDB: 7,7/10)

yildiz tozu

2007 yapımı olan filmde, Tristian sevdiği kadın olan Yvaine’nin kalbini kazanmak için onun için kayan bir yıldızı yakalayacağına söz verir. Bunun için beraber çıktıkları yolda ikisini büyük tehlikeler beklemektedir. Aşk insana neler yaptırıyor!

The Wicker Man – Gizemli Ada (IMDB: 7,6/10)

gizemli ada

1973 yılı İngiltere yapımı olan film, bir müfettişin 12 yaşında kayıp bir kızı bulmak için adaya gelişiyle başlar. Bu adadaki insanların güneşe tapması, koyu bir Hristiyan olan Howie’yi dehşete düşürür. Bu arada filmin her yerinde yaban tavşanları görmemizin sebebi yaban tavşanlarının cadılığın sembolü olmuş olması.

Harry Potter ve Felsefe Taşı – Harry Potter and The Sorcerer’s Stone (IMDB: 7,5/10)

harry potter ve felsefe tasi

Harry Potter serisinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda, Harry Potter’ın Hogwarts büyücülük okuluna başlaması anlatılır. Ailesini trafik kazasında kaybeden Harry, Hogwarts büyücülük okulundan davet alır ve ailesinin şüpheli kazasını araştırmak için okula başlar.

Bir Cadıyla Evlendim – I Married a Witch (IMDB: 7,2/10)

bir cadiyla evlendim

1942 yılı ABD yapımı filmde Wallace Wooley’in atalarından biri, Jennifer isimli bir cadıyı ve babasını yaktıktan sonra lanetlenir. 20. yüzyıl geldiğinde Jennifer tekrar dünyaya gelir ve Wallace Wooley’e aşk iksiri içirmek ister. Fakat iksiri kendisi içer ve Wallace’e aşık olur. Bunun üzerine olaylar gelişir.

Manhattan’da Sihir – Enchanted (IMDB: 7,1/10)

manhattanda sihir

2007 yılı ABD yapımı filmde, masallar bildiğimiz güzellikte değil. Kötü ruhlu kraliçe, Giselle’i üzecektir ve Giselle bir anda mutlu bir hayatın çok uzağında kalacaktır.

Kasabanın Cadıları – The Town (IMDB: 7,1/10)

kasabanin cadilari

Alex, Jane ve Suki arzularını karşılayacak bir adamın hayalini kurmaktadır. Bu sırada kasabaya taşınan Darly Van Horne, üç kadına da yakınlık gösterir ve kadınların içindeki cadılığı ortaya çıkarır.

Malefiz – Maleficent (IMDB: 7,0/10)

malefiz

2014 yılı ABD yapımı film, Uyuyan Güzel filminin farklı bir versiyonudur. Film kötü peri Malefiz gözünden anlatılmaktadır. Filmdeki kötü karakter ise Malefiz değil, Prenses Aurora’nın babası Kral Stefan’dır.

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap – The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (IMDB: 6,9/10)

S.Lewis’in fantastik kitap serisinin yayınlanan ilk kitabından uyarlama olan film 2005 yılı ABD yapımıdır. Pevensie ailesi, ülkelerinde savaş çıktığı için gitmek zorunda kalırlar. Bir profesörün yanında kalan dört kız kardeş gizemli bir dolap keşfeder. Beyaz cadı Jadis tarafından gözlemlenen Narnia’ya açılan bu kapıdan girerler ve cadıyı etkisiz hale getirmek için bu dünyanın yöneticisi Aslan’ı bulmaları gerekmektedir.

narnia gunlukleri aslan cadi dolap

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum Yap