Film Türü Listeleri

Kitaptan Uyarlanmış En Güzel 10 Film

kitaptan uyarlanan filmler

Kitabına hayran kaldığımız filmleri sinemada görmek kimimizi heyecanlandırsa da kimimizi korkuya sürüklüyor. Kabul edelim, kitaptan uyarlanan filmlerin hepsi harika olmuyor. Çoğu uyarlama film de izleyicileri “beğenenler” ve “beğenmeyenler” olarak ikiye bölüyor. Sizin için derlediğimiz kitaptan uyarlanmış filmler hakkında ne düşünürsünüz bilemeyiz ama en güzellerini seçtik. Her biri izlemeye değer, hatta bazıları için “filmi daha iyi” bile diyebilirsiniz.

Koku: Bir Katilin Hikayesi  – Perfume: The Story of a Murderer (IMDB: 7,5)

koku

Patrick Süskind’in aynı isimli romanından uyarlanan film Tom Tykwer tarafından yönetilmiştir. Her türlü kokuya karşı olağanüstü bir algısı olan Jean Baptiste Grenouille, kendisinde bir ten kokusu olmadığını fark eder ve kendine bir koku yapmak için çok sayıda insan öldürmesi gerekecektir.

Piyanist – The Pianist (IMDB: 8,5)

piyanist

Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan filmde İkinci Dünya Savaşı sırasında esir kampına gitmekten kurtulan piyanistin yaşam mücadelesi anlatılmaktadır. 3 Oscar kazanmış olan filmin yönetmenliğini Roman Polanski yapmıştır.

Uçurtma Avcısı – The Kite Runner (IMDB: 7,6)

ucurtma avcisi

Khaled Hosseini’nin aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Amir ve Hassan, Afganistan’da büyümüş, çocukluklarını beraber geçirmiş iki arkadaştır. Yıllar sonra Amir; Hassan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğünü öğrenir. Çocukluk arkadaşı için son görevi oğlu kurtarmaktır.

12 Yıllık Esaret – 12 Years a Slave (IMDB: 8,1)

12 yillik esaret

Solomon Northup’ın eserindne sinemaya uyarlanan filmde, gayet güzel bir hayatı olan Solomon, müzik işi için kandırılarak bir çiftliğe köle olarak satılır. Solomon’un bu cehennemde geçirdiği kölelik yıllarının anlatıldığı film “En İyi Film” dalında Oscar kazanmıştır.

Ejderha Dövmeli Kız – The Girl With the Dragon Tattoo (IMDB: 7,8)

ejderha dovmeli kiz

Stieg Larsson’un başarılı üçlemesi Milennium’un ilk kitabından sinemaya uyarlanan filmde yaptığı yanlış haber sonucu kariyeri yıkılan ve hapse girmek üzere olan Mikael, gizemli, asosyal, dövmeli hacker kız Lisbeth yani Ejderha Dövmeli Kız ile beraber 40 yıl önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolan Harriet Vanger’in izini sürmektedir.

Bulut Atlası – The Cloud Atlas (IMDB: 7,5)

bulut atlasi

David C. Mitchell’in aynı isimli kitabından uyarlanan filmde, Cloud Atlas’ın anlatıcısı olan 6 farklı karakter tarih koridorunda birbirlerinin seslerinin yankılarını duymaktadır. Filmde geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek birbiriyle bağlantılıdır.

Anna Karenina (IMDB: 6,6)

anna karenina

L. Tolstoy’un klasikleri arasında yer alan aynı isimli romanından uyarlanan filmde, Anne Karenin, St. Petersburg’un sosyetesindendir. Eşi ise Rus siyasetinin önemli isimlerindendir. Bir gün Moskova’ya giderken genç subay Vronsky ile tanışır ve aralarında büyük bir aşk kıvılcımlanır. Çıkmaz bir aşka sürüklenirken dedikodulara da karşı koyamaz.

Milyonluk Bebek – Million Dollar Baby (IMDB: 8,1)

milyonluk bebek

Anna Katherine Green’in yazdığı kitaptan sinemaya uyarlanan filmde müthiş dövüşçüler yetiştirmiş olan Frankie Dunn, uzun zamandır hiç kimse ile yakınlaşmamıştır. Tek arkadaşı ise Scrap’tir. Bir gün spor salonuna Maggie Fitzgerald gelir.

Aynı Yıldızın Altında – The Fault In Our Stars (IMDB: 7,8)

ayni yildizin altinda

John Green’in çok satan aynı isimli kitabından uyarlanan filmde oksijen makinesine bağlı yaşayan Hazel ve protez bacağıyla yaşayan Gus, kanserle ilgili destek grubunda tanışırlar ve mucizevi bir aşk başlar.

Not: Seni Seviyorum – P.S. I Love You (IMDB: 7,1)

not seni seviyorum

Cecelia Ahern’in aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanan filmde Gery, ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir. Tek isteği ise öldükten sonra karısının bununla başa çıkma sürecini kolaylaştırmak. Bunun için de ölmeden önce bir sürü mektup yazar karısına.

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum Yap