Yönetmen Listeleri

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

nuri-bilge-ceylan

Aynı zamanda fotoğrafçı olan Nuri Bilge Ceylan’ın sabit çekimli ve minimalist filmleri, ilk izleyenler için sıkıcı gibi görünse de altındaki derin anlamları ile beraber en önemli kült filmlerden. İlk filmi olan Koza’yı 1995 yılında yapan yönetmen, aldığı ödüllerle hem yurt içinde hem de yurt dışında adından sıkça söz ettiren başarılı yönetmenlerimizden biri. Çekildikleri yıl ve IMDB puanlarına göre listelediğimiz Nuri Bilge Ceylan filmlerine birlikte göz atalım.

Koza – 1995 (IMDB: 7,0/10)

koza

Yönetmenimizin çektiği ilk film olan Koza aynı zamanda ilk ve tek kısa metrajlı filmidir. Nuri Bilge Ceylan’ın kendi memleketi olan Çanakkale’nin Yenice ilçesinde çekilen filmde baş karakterler de yönetmenin kendi anne babası Fatma Ceylan ve Emin Ceylan’dır. Siyah beyaz ve diyalogsuz olan film; bu iki insanın yollarının birleşmesi ve bir çok yaşanmışlıktan sonra da yollarının ayrılması üzerine.

Kış Uykusu – 2014 (IMDB: 8,3/10)

kis uykusu

Nuri Bilge Ceyla, bu filmi ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazanarak, Yılmaz Güney’in Yol filminden sonra ülkemize ikinci defa Altın Palmiye ödülünü getirmiştir. Ve bu sebepten dolayı da ödülünü Yılmaz Güney’e armağan etmiştir. Başrollerinde Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ’ın oynadığı film, mutsuzluklarına rağmen mevkilerini terk edip gidemeyen 3 karakter ve onların iç hesaplaşması çerçevesinde ilerliyor. Sinema yazarlarına göre yönetmenin neredeyse tüm filmlerinde bariz olan Çehov etkisi, Shakespeare ile birleşiyor. Aynı zamanda yönetmenin mükemmelliyetçi görsel estetiği ve üstün kurgusu ile edebi bir haz veriyor.

Kasaba – 1997 (IMDB: 7,1/10)

kasaba

Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Kasaba, Taşra Üçlemesi olarak bilinen filmlerinin de ilkidir. Ablası Ebru Ceylan’ın “Mısır Tarlası” öyküsünden yola çıkarak sinemaya aktardığı filmi de Koza’da olduğu gibi kendi memleketinde ve tanıdıklarıyla çekmiştir. 70’li yılların başında geçen filmde kişilerin iç dünyaları, kırgınlıkları, çelişkileri ve yorgunlukları; üç kuşak bir ailedeki karakterler çocukların gözünden anlatılmaktadır. Aynı zamanda otobiyografik film olma özelliği de taşımaktadır.

Mayıs Sıkıntısı – 1999 (IMDB: 7,6/10)

mayis sikintisi

Taşra Üçlemesi’nin ikinci filmi olan Mayıs Sıkıntısı filminde olaylar ağaçları için bürokrasiye girişen Emin, kasabada film çekmek isteyen şehirli Muzaffer, tutunamayan Saffet ve Muzaffer vasıtası ile şehre yerleşmek isteyen taşralı Ali üzerinden anlatılır. Saf, sakin ve abartıdan uzak olan film, ismi ile buhran içindeki ruhlara ayrı bir çekici hava da katıyor. Nuri Bilge Ceylan, bu filmi için “İzleyenler benim anlattıklarımdan fazlasını anladı” diyerek filmin anlam bakımından doluluğuna da dikkat çekmiştir.

Uzak – 2002 (IMDB: 7,7/10)

uzak

Memleketinden İstanbul’a gelen Yusuf, uzak akrabası olan Mahmut’un yanına yerleşir. Ne iş olsa yapmaya hazır olan Yusuf, şehir hayatına ve kültürüne uyum sorunu yaşar. Öyle ki bir kadına olan arzusu ve muhafazakar kültür ile yetişmişliğin verdiği çekingenlik arasında bocalar. Mahmut ise yönetmen olma arzusuyla şehre gelmiş, ancak başaramadığı için fotoğraf ile ilgilenen kasaba kültüründen uzaklaşmış biridir. Aynı zamanda da boş vermiş bir tiptir. İleriki zamanlarda Yusuf ile ilişkileri bozulur, hatta Yusuf’u hırsızlıkla itham eder. Yusuf da bu olaydan sonra sessiz sedasız Mahmut’un evini terk eder. Uzak filmi, Cannes Film Festivali’nde “Büyük Jüri Ödülü”nü almıştır. Aynı zamanda Yusuf rolündeki Mehmet Emin Ceylan ve Mahmut rolündeki Muzaffer Özdemir de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü paylaşırlar. Fakat, ne yazık ki Mehmet Emin Ceylan, bu ödülü aldığını öğrenemeden trafik kazası geçirmiş ve hayata veda etmiştir.

İklimler – 2006 (IMDB: 7,3/10)

iklimler

Taşra Üçlemesi’nin son filmi olan İklimler filminde değişen mevsimler ve şehirler çerçevesinde değişen insan ilişkileri konu alınmıştır. Filmin baş karakterleri olan İsa ve Bahar, yaz mevsiminde Kaş’ta iken ayrılırlar. Ayrılık sonrasındaki dönem olan sonbahar mevsimi ise İstanbul’da geçmektedir. Burada ise İsa’nın Bahar ile sevgiliyken de muhabbetleri olduğu Serap ile ilişkilerini izliyoruz. Serap’tan Bahar’ın bir dizi seti için Ağrı’da olduğunu öğrenen İsa, Ağrı’ya doğru yola çıkar. Bahar ile tekrar bir araya gelmeyi isteyen İsa, Ağrı’da Bahar ile tekrar bir araya geldikten sonra Bahar’a karşı kayıtsızlaşır ve tek başına İstanbul’a döner.

Üç Maymun – 2008 (IMDB: 7,4/10)

üc maymun

Yönetmenin beşinci uzun metrajlı filmi olan Üç Maymun, isminin hakkını vererek üç maymunu oynamanın yani her şeyin farkında olup yoklarmış gibi davranmanın gerçekleri ortadan kaldırıp kaldırmayacağını inceler. Hacer, İsmail ve Eyüp filmin başlıca üç karakteridir. Filmde üç aile üyesinin de küçük zaafları sebebiyle büyük yalanlar söylemeleri üzüntülerden ve sorumluluklardan üç maymun gibi görmeyerek, duymayarak ve konuşmayarak kaçmaya çalışmaları anlatılır.

Bir Zamanlar Anadolu’da – 2011 (IMDB: 7,8/10)

bir zamanlar anadoluda

Başrollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Tanel Birsel’in oynadığı Bir Zamanlar Anadolu’da filmi Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri ödülünü tekrar kazandırmıştır. Filmin senaryosun, üç senaristinden biri olan Ercan Kesal’in 80’li yıllarda doktorluk görevi için zorunlu hizmet kapsamında gittiği Kırıkkale Keskin’de başından geçen olaylardan yola çıkılarak yazılmıştır. En İyi Kurgu ödülünden En İyi Film ödülüne, En İyi Yönetmen ödülünden En İyi Erkek Oyuncu ödülüne 29 farklı ödül alan filmde, olaylar cinayet üzerinden anlatılır. Fakat cinayet aracılığıyla bürokrasi üzerinden insan davranışlarına yansıyan şeyler vurgulanmıştır. Sinema yazarları, filmin dramatik yapısıyla Dostoyevski, Çehov ve Gogol’u lirik yapısı ile de Tarkovski’yi çağrıştırdığını ifade ediyorlar.

Ahlat Ağacı

 

Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Ahlat Ağacı’nın 2017’de gösterime girmesi bekleniyor. Türkiye ve Fransa ortak yapımı olan bu filmde yazdığı kitabı bastırmak için para toplamak amacıyla kasabasına dönen gencin hikayesi anlatılmaktadır.

 

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum Yap