Film Listeleri

Önyargılarınızı Yıkacak LGBT Temalı Filmler

blue is the warmest color

Lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olan LGBT, eşcinsel hareketinde kullanılan çatı kelime görevi görüyor. Toplumda kabul edilmek, eşit haklardan yararlanmak ve ön yargıyı kırmak için Onur Yürüyüşü (İstiklal Caddesi hepimizin aklından geçmiştir şu anda) gibi sosyal hareketlerin yanı sıra LGBT konusuna dikkat çekmek için birbirinden anlamlı filmler çekildi ve çekilmeye devam edecek. Bu listemizde; daha özgür hareket edebilen bireylerin olduğu, tercihlere saygı duyulan bir toplumda yaşayabilmek adına bir nebze katkımız olsun diye LGBT temalı filmleri derledik. Gelin, birlikte ön yargısız göz atalım!

Yok ben tüm bu listenin hızlıca videosunu izlemek istiyorum diyorsanız. Buyrun;

Stonewall (IMDB: 4,5/10)

" STONEWALL " Photo by Philippe Bosse

Hem adını hem de konusunu 1969 Stonewall Ayaklanması’ndan alan filmin yönetmeni Rolland Emmerich’tir. 2015 yılında vizyona girmiş olan filmi izlemeden önce Stonewall Ayaklanması ile ilgili ufak bir bilgi vermekte fayda var. Stonewall Inn adlı barda şiddet ve baskıya dayanamayan eşcinsel bireyler ayaklanmış ve 4 gün boyunca çatışma yaşanmıştır. LGBTİ mücadelede bir dönüm noktası görevi gören gün dünyanın her yerinde her yıl Onur Haftası, Onur Yürüyüşü adıyla kutlanmaktadır. Filmi izleyerek öz farkındalığımızı arttırmaya ne dersiniz?

Blue Is The Warmest Color – Mavi En Sıcak Renktir (IMDB: 7,8/10)

blue is the warmest color

Yönetmenliğini Abdellatif Kechiche’nin yaptığı film, eşcinsel olduğunu farkeden ergenlik çağındaki Adele ile ressam Emma arasındaki aşkı ve yaşanılanları anlatmaktadır. 2013 yılı Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve FIPRESCI ödüllerine sahip olan filmin aynı zamanda başrol oyuncularına da Altın Palmiye ödülü verildi. Film, yönetmenle beraber oyuncuların da Altın Palmiye ödülü kazanması yönüyle bir ilk niteliği taşımaktadır. Ufak bir dipnot da verelim. Filmin içerisinde yer alan 10 dakikalık lezbiyen sevişme sahnesi ile film The Guardian sanat eleştirmenlerinden de tam not aldı.

The Rocky Horror Picture Show (IMDB: 7,4/10)

rocky horror picture show

Britanya yapımı bilim kurgu ve korku filmlerinin parodisi olan müzikal komedi olan film 1975 yılında gösterime girmiştir. Yeni evli olan Janet ve Brad yollarını kaybederler ve şatoya sığınırlar. Şatonun sahibi olan travesti bilimadamı Dr. Frank N Furter’in, o gece Rocky Horror isimli bir aşk kölesi yaratacağını söylemesi üzerine Janet’in ve Brad’in bastırılmış duyguları ortaya çıkar. En uzun süre vizyonda kalmış filmlerden biri olan ve tüm zamanların uluslararası en çok bilinen gösterilen gece yarısı filmi olan The Rocky Horror Picture Show, bu türün en çok kazanan filmlerindendir.

Boys Don’t Cry – Erkekler Ağlamaz (IMDB: 7,6/10)

boys dont cry

Adını The Cure rock grubunun “Boys don’t cry” isimli şarkısından alan 1999 yılı ABD yapımı olan film gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Teena Brandon erkek kıyafetleriyle dolaşan bir travestidir ve bir gün gerçeği arkadaşları öğrenir. Arkadaşlarının bu gerçekten dolayı Teena’yı katletmesini konu almaktadır. Teena Brandon’ı canlandıran Hilary Swank 2000 yılında Oscar ve Altın Küre ödüllerine layık görüldü. Bunun yanında film de çeşitli festival ve yarışmalarda 40 ödül kazandı ve 27 farklı ödüle daha aday gösterildi. Düşük bir bütçeyle tamamlanan film, gişedeki başarısı ve eleştirmenlerin olumlu yorumları açısından büyük bir başarı elde etmiştir.

Paris is Burning – Paris Yanıyor (IMDB: 8,1/10)

paris is burning

1990 yapımı Amerikan yapımı belgesel film niteliği taşıyan film Jennie Livingston tarafından yönetilmiştir. Gay, Afro-Amerikan, transseksüellerin yaşamları konu alan film, 80’lerin sonunda New York’taki alt kültürler üzerinden eşcinsel ve drag kültürünün gizli yönlerine vurgu yapmıştır. Ayrıca eleştirmenler Paris Yanıyor filmini ABD’deki ırk, sınıf, cinsiyet ve seksüalite kavramlarını yansıtan bir belgesel olarak yorumlamıştır.

Milk – Süt (IMDB: 7,6/10)

milk

2008 yılı ABD yapımı olan filmin konusu Amerikalı bir eşcinsel olan Harvey Milk’in etrafında döner. San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilen Harvey Milk, 1977 yılında Amerika’da cinsel kimliğini gizlemeden devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişidir. Filmde de Harvey Milk’in eşcinsel hakları için verdiği mücadele çerçevesinde özel hayatını, yaşadığı zorlukları ve neler hissettiğini konu alan öykü tadında iki saatlik sürükleyici bir film. Ön yargılarınızdan arınarak kendini yabancı gibi hissedenleri anlamaya çalışarak izlemelisiniz.

Brokeback Mountain – Brokeback Dağı (IMDB: 7,7/10)

brokeback mountain

2005 yılı ABD yapımı olan film, Wyoming’deki aynı isimli Brokeback Dağı’nda kovboyluk yapan Ennis del Mar ve Jack Twist’in birbirlerine aşık olmalarını ve devamında yaşananları konu almaktadır. Pulitzer ödüllü Annie Proulx’un 11 sayfalık kısa öyküsünden esinlenilerek yapılmıştır.

Carol (IMDB: 7,3/10)

carol

2015 yılında vizyona giren film 1950’lerin Amerika’sında biri üst sınıftan olgun biri orta sınıftan genç olan iki kadının aşkını anlatmaktadır. 11 yılı aşkın sürede gelişimi tamamlanan filmin çekimi 34 gün sürmüştür.

The Danish Girl – Danimarkalı Kız (IMDB: 7/10)

the danish girl

Aynı isimli kitaptan uyarlanarak 2015 yapımı Tom Hooper’ın yönettiği İngiliz-Amerikan sözde biyografi filmi. Erkek olarak dünyaya gelmiş olan Danimarkalı ünlü ressam Einar Wegener, yine erkek olarak ressam Gerda Wegener ile evlenir. Einar, bir gün eşine kadın model olarak poz verir ve devamında karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlar. Bu süreç, tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olana kadar devam eder.

Mine Vaganti – Serseri Mayınlar (IMDB: 7,3/10)

mine vaganti

2010 yapımı olan film, burjuvazi sınıfından bir aile olan Cantoneler ailesini ve özellikle iki çocuğunun öyküsünü konu almıştır. Ailenin iki oğlundan biri olan Tomasso, öğrenimini tamamladıktan sonra eşcinsel olduğunu ailesiyle paylaşma umuduyla geri döner. Kişisel durumundan, aile şirketinde çalışmak istemediğinden ve hayallerinden abisi Antonio’ya bahseder. Fakat Antonio, Tomasso’dan önce davranır ve ailesiyle homoseksüel olduğunu paylaşır. Filmde de İtalyan kültürüne göre geleneklerin ve ahlaki kalıpların dışına çıkan çocukların öyküleri anlatılmaktadır.

 

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum Yap