Film Listeleri

Rahatsız Olduğunuz Her Şeyi İrdeleyen 10 Eleştiri Filmi

elestiri

Günlük hayatta hepimizin eleştirdiği pek çok şey oluyor. İnsan ilişkilerinden, toplumsal hayatın kurallarına ve yönetim sistemine pek çok şey bizi zaman zaman veya çoğu zaman rahatsız eder hale geldi. İşte bu gibi duygularınıza tercüman olacak insan ilişkilerini, sistemi eleştiren 10 film.

V For Vendetta (IMDB: 8,2)

v for vendetta

Başrollerinde Hugo Weaving ve Natalie Portman’in yer aldığı filmde totaliter rejimle yönetilen İngiltere’de V, korku salınarak sindirilmiş halka içindeki isyan ateşini yakıyor. Şiddete başvurarak bunu yapan V’nin bireysel tepkisinin nasıl toplum hareketine dönüştüğünü görüyoruz.

Fahrenheit 451 (IMDB: 7,2)

fahrenheit 451

Oscar Werner, Julie Christie gibi isimlerin yer aldığı filmde, devlet, düşünceyi özgürleştirdiği için tüm kitapların yakılmasını emretmiştir. Bu sistemin maşası olan bir birey içinde bulunduğu ortamı sorgulayıp bunun korkunç olduğunun farkına varır.

1984 (IMDB: 7,2)

1984

Aynı isimli kitaptan uyarlanan 1984, “Big Brother/Büyük Birader” kavramını hayatımıza sokmasıyla da bilinir. John Hurt ve Richard Burton gibi isimlerin yer aldığı film bireylerin sistem tarafından nasıl sindirildiğinin ve kontrol edildiğinin en güzel örneklerinden biri.

Lego Filmi – The Lego Movie (IMDB: 7,8)

lego filmi

Bir animasyon filmi olan Lego Filmi’nde legolar yaşadığı dünya yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Zorba ve kötü düşünceleri olan dünyayı yıkmak isteyen bu legoyu durduracak kişi ise Emmet’tir. Eğlenceli bir animasyon olan filmde sistem, toplum ve birey üçlüsü arasındaki dayatmalar ele alınıyor.

9,90 TL – 9,90 Francs (IMDB: 7,3)

9,90 tl

Jan Kounen’in yönettiği filmde Octave, en ünlü reklam ajanslarından birinde çalışan bir reklam yazarıdır. Filmin temel amacı ise reklam dünyasını eleştirmek.

Tanrı Amerika’yı Korusun – God Bless America (IMDB: 7,3)

tanri amerikayi korusun

Frank hem karısından ayrı yaşamaktadır hem de 11 yıllık işinden kovulur. Bu sırada beyninde tümör olduğunu öğrenir. Çaresiz bir hasta olmak yerine Amerikan kültürünün yozlaşmasına sebep olan aptal insanları öldürmeyi planlar. Buna medyacılar da dahil..

İsyan – Equilibrium (IMDB: 7,6)

isyan

Kurt Wimmer tarafından yönetilen İsyan, bol kavgalı dövüşlü bir sistem eleştirisi filmi. Üçüncü Dünya Savaşı’nın getirdiği baskıcı düzen, insanların duygularını kontrol altında tutmaya çalışmaktadır ve umut taşıyan her şey yasaklanmıştır.

Persepolis (IMDB: 8)

persepolis

Persepolis’te ise Batı’dan ziyade Doğu’nun sistemi eleştirilmektedir. İran’da Şah devriminin yıkılmasından sonra insanlar bir anda kapalı bir sisteme hapsedilir. Bu zamanların bir kadının gözünden anlatıldığı filmde insanların yaşadığı zorluklar anlatılmaktadır.

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler – Thank You For Smoking (IMDB: 7,6)

sigara ictiginiz icin tesekkurler

Büyük bir sigara şirketinin sözcüsü olarak çalışan Nich Taylor, sigaranın olumsuz imajını düzeltmeye çalışmaktadır. Sağlık örgütleri karşısında olsa bile bunları sallamayan Nick’in kırılma noktası oğlu olur.

Truman Şov – The Truman Show (IMDB: 8)

truman sov

Jim Carrey’nin başrolde yer aldığı unutulmaz filmlerden olan Truman Şov’da, Truman’ın hayatı 24 saat kamerayla izlenmektedir ve Truman dışında herkes bunu bilmektedir. Fakat, bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etmeye başlar. Karşınızda televizyon sektörünü eleştiren en sağlam filmlerden biri duruyor.

Yazar Hakkında

Kübra Yılmaz

Yorum Yap